Co może znaczyć tygodniowe opóźnienie okresu?

Witam serdecznie. Spóźnia mi się miesiączka ok. tygodnia. Wykonałam 2 testy ciążowy strumieniowe firmy pink. Jeden wczoraj a drugi dzisiaj rano. Na obu nie pojawiła się żadna kreska. Ponadto mam założoną spiralę nie hormonalną. W styczniu byłam na kontroli - spirala była na swoim miejscu. Dodam, że użyłam testu dokładnie zgodnie z instrukcją.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku zaburzeń miesiączki warto udać się do lekarza ginekologa, który po dokładnym badaniu będzie mógł określić przyczynę Pani problemu.

Opóźnienie okresu może wynikać z wielu różnych przyczyn i nie zawsze ma to związek z zajściem w ciążę. Często kobiety nie zdają sobie sprawy, jak wiele innych czynników może powodować zaburzenia miesiączkowania. Nie wspomina Pani w pytaniu o swoim stylu życia oraz ogólnym stanie zdrowia. Bardzo często brak okresu wynika z nadmiernego stresu i przepracowania. Inną częstą przyczyną jest nagła zmiana nawyków żywieniowych. Drastyczne odchudzanie może bowiem także opóźnić pojawienie się okresu. Jeżeli miesiączka nie pojawia się przez dłuższy czas warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ problem może być bardziej złożony i wynikać np. z zaburzeń hormonalnych lub nieprawidłowości w obrębie układu rozrodczego. Na brak okresu może również wpłynąć częste podróżowanie, co potrafi zakłócić dotychczasowy rytm biologiczny.

Wspomina Pani, że dwa wykonane testy ciążowe wykluczyły ciążę, ale dla pewności warto jeszcze wykonać badanie beta hcg, czyli gonadotropiny kosmówkowej, stężenie której wzrasta w czasie ciąży. Można ją wykryć w moczu już tydzień po zapłodnieniu.

Więcej na temat możliwych przyczyn zaburzeń miesiączkowania znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie, na pytania dotyczące podobne problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-opoznienie-miesiaczki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-przyczyny-opoznienia-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.