Jak długo może spóźniać mi się miesiączka?

Witam. Ostatnie co najmniej 5 miesięcy miałam regularne miesiączki. W tym miesiącu jest inaczej, już 5 dni spóźnia mi się okres. Robiłam test ciążowy 2 dni temu i wyszedł negatywny. Jestem przeziębiona, miałam gorączkę i ból gardła, teraz doszedł katar. Ostatnio też miałam trochę stresu w życiu, związanego głównie z pracą. Chciałam zapytać, ile dni może spóźniać się miesiączka przez wymienione wyżej powody, a po jakim czasie powinnam zacząć się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opóźnienia okresu mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze sygnalizuje to ciążę. Jeżeli przez kolejne kilka dni, okres nadal nie będzie się pojawiał najpierw zalecamy powtórzenie testu ciążowego. Może Pani też zrobić dodatkowo badanie stężenia hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Jeżeli znów Pani uzyska negatywne wyniki, proszę udać się do ginekologa celem dalszych badań.

Zarówno wspomniana infekcja, jak i nadmierny stres rzeczywiście mogły spowodować opóźnienie okresu. Ale proszę pamiętać również o tym, że często stoją za tym też inne czynniki, które wymagałyby dalszej diagnostyki. Niekiedy zaburzenia miesiączkowania mogą pojawić się bowiem także w przebiegu różnych chorób narządów intymnych. Dość często ich przyczyną są także zaburzenia gospodarki hormonalnej. W związku z tym warto byłoby wykonać również dla pewności badania hormonów, aby sprawdzić, czy wszystko jest w normie. Lekarz może zlecić również wykonanie usg.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Znajdzie Pani w nim więcej szczegółowych informacji na temat możliwych przyczyn opóźnienia okresu:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Poniżej przesyłamy również odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania dotyczące podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-spoznia-mi-sie-miesiaczka-nie-jestem-w-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/negatywny-test-ciazowy-a-okres-sie-spoznia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.