Czy to jednak oznacza, że mogę być w ciąży?

Witam, obecnie jestem w 38 dniu cyklu, okresu nadal nie ma, spóźnia się już 8 dzień. Wcześniej miałam dość regularne miesiączki co mniej więcej 29 dni, z ewentualnym opóźnieniem maks 4 dni. Odbyłam stosunek płciowy z mężczyzną z zabezpieczeniem 8 października, 2 dni po okresie. 2 listopada miałam okres trwający 5 dni, przy czym u mnie 2 pierwsze dni okresu to dość mocne krwawienie pozostałe są raczej skąpe, ten również spóźnił się o kilka dni. Czy istnieje szansa że mogę być w ciąży? testu nie robiłam bo uznałam że nie ma takiej potrzeby po tym jak miałam okres w listopadzie. Dodam że od 3 dni mam lekkie skurcze i ból w podbrzuszu oraz bolące piersi, co świadczy o nadchodzącym okresie, lecz jego nadal nie ma. Czy mam powody do niepokoju?
KOBIETA, 20 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W Pani przypadku najrozsądniej będzie jednak wykonać test ciążowy. Może Pani sięgnąć najpierw po te dostępne w aptekach albo drogeriach. Inną opcją, która pozwala na szybkie wykrycie zapłodnienia jest również badanie laboratoryjne hormonu gonadotropina kosmówkowa. Wykonuje się je z krwi – najlepiej z samego rana. Jeżeli testy nie potwierdzą ciąży, a okres w dalszym ciągu nie będzie się pojawiał, należy poszukać innych możliwych przyczyn.

Za zaburzenia okresu może odpowiadać szereg różnych czynników, nie tylko ciąża. Do częstych przyczyn należy m.in. zmiana diety, przyjmowanie niektórych leków, jak również niedawno przebyte infekcje. Duży wpływ na miesiączkowanie ma także silny stres i on także może spowodować opóźnienie krwawienia. Nierzadko brak okresu ma związek z problemami hormonalnymi. Czasami za ten stan odpowiadają także różne schorzenia narządów intymnych – aby wykluczyć te problemy, konieczna jest konsultacja z ginekologiem oraz wykonanie usg.

Więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn opóźnienia okresu można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Ponadto warto przeczytać odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytanie o zbliżonej tematyce, które zadali inni użytkownicy portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-opoznienia-sie-okresu https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-okresu-bez-stosunku-co-moze-byc-przyczyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.