Z czego może wynikać to opóźnienie okresu u dziewczyny?

witam, przychodze z dosc nietypowym pytaniem. niedawno bylem u mojej dziewczyny i ona zrobila mi dobrze, wytralem wszystko w chusteczkę, chwile polezelismy, potem poszedlem do toalety i umylem reke sama woda i wytralem ja. potem zrobilem dziewczynie palcowke, czy jest mozliwosc by zaszla w ciaze? dodam ze spoznia jej sie okres

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opóźnienie okresu może wynikać z wielu różnych przyczyn. Oczywiście jedną z nich może być ciąża, dlatego jeżeli podejrzewacie Państwo, że w zaistniałych okolicznościach mogło dojść do zapłodnienia należałoby wykonać test ciążowy.

Można sięgnąć po test strumieniowy, paskowy lub płytkowy dostępny w aptekach lub drogeriach. Inną opcją jest wykonanie testu z krwi beta HCG, który bada stężenie hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Takie testy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, wówczas ich wynik będzie najbardziej wiarygodny.

Trzeba jednak pamiętać, że ciąża to tylko jedna z wielu możliwości opóźnienia okresu. Na jego brak może wpłynąć wiele dodatkowych czynników, jak zmiana stosowanej diety, długotrwały stres, zmiana klimatu, infekcje intymne i inne schorzenia związane z układem płciowym. Dla pewności można udać się do lekarza ginekologa. Ewentualnie poszerzyć diagnostykę o wizytę endokrynologiczną, aby sprawdzić, czy przyczyną tych zaburzeń okresu nie są problemy hormonalne.

Więcej informacji na temat testów ciążowych można znaleźć w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawdopodobienstwo-zaplodnienia-poprzez-petting

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petting-a-wczesniejszy-kontakt-palcow-ze-sperma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.