Czy to może być spowodowane zażywaniem leków i zastrzyków?

Dzień dobry ,od ponad trzech miesięcy mam zastrzyki z metotreksatu i raz dziennie metypret ponieważ choruje na łuszczycowe zapalenie stawów . Nigdy wcześniej nie miałam problemu z brakiem okresu ,lecz teraz spóźnia mi się 10 dni ,test ciążowy wyszedł negatywny czy to może być spowodowane zażywaniem leków i zastrzyków ?
KOBIETA, 33 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jeżeli okres nadal nie pojawi się, sugerujemy wizytę u ginekologa. Za brak okresu może bowiem odpowiadać wiele różnych czynników. Czasami opóźnienie miesiączki może mieć związek z przyjmowaniem niektórych leków, ale trudno powiedzieć, co spowodowało ten problem w Pani przypadku. Z pytania wynika, że test ciążowy wyszedł negatywny. Dla pewności może Pani jeszcze wykonać badanie beta HCG z krwi. Jeżeli ono również nie potwierdzi ciąży, warto poszukać jeszcze innych możliwych przyczyn takiego stanu.

Brak miesiączki może sygnalizować też różne schorzenia ginekologiczne. Podczas wizyty u lekarza specjalista będzie mógł stwierdzić, czy nie występują jakieś zaburzenia w obrębie narządów intymnych i zaproponować odpowiednie metody leczenia. W tym przypadku pomocne może być wykonanie badania usg. Problemy z miesiączkowaniem mogą mieć także związek z zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas lekarz zleci dodatkowe badania. Taka dolegliwość może przytrafić się również w wyniku nadmiernego i długotrwałego stresu, lub stosowania restrykcyjnych diet.

Więcej informacji na temat przyczyn braku miesiączki można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania zadane przez innych użytkowników portalu odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-test-ciazowy-negatywny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/negatywny-test-ciazowy-i-brak-okresu-przez-tydzien

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.