Czy mogę uznać wyniki tych testów za wiarygodne?

Witam. Dziś jest 13 dzień spóźnienia okresu. Zrobiłam 15 testów ciążowych, które dały negatywny wynik. Dwa z nich na drugi dzień (jedne z pierwszych testów jakie użyłam) pokazały delikatna druga kreskę, ale w czasie, w którym należy przeprowadzić test były negatywne. To były pierwsze dwa testy, po nich zrobiłam w różnym przedziale czasowym, o różnych porach dnia, najczęściej jednak z pierwszego porannego moczu kolejnych 13 testów negatywnych. Mam nieregularny okres, miałam torbiele jajników, pcos itp. czy po tylu testach, tyle dni po terminie spodziewanej miesiączki mogę uznać te negatywne testy za wiarygodne?
KOBIETA, 33 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Oczywiście testy ciążowe mogą się mylić, jednak są one stosunkowo skuteczne w wykrywaniu ciąży. Wspomina Pani, że zrobiła ich aż 15, dlatego mało prawdopodobne jest, aby wszystkie dały fałszywie negatywny wynik.

Oczywiście niedokładne wyniki mogą pojawić się np. w przypadku gdy test został wykonany niezgodnie z instrukcjami producenta lub próbka moczu była zanieczyszczona, czy rozcieńczona. W przypadku niepewności co do wyników testu ciążowego, zawsze warto skonsultować się z ginekologiem lub wykonać test ciążowy z krwi, który w przeciwieństwie do tradycyjnych testów ciążowych cechuje się bardzo wysoką czułością.

Należy mieć również na uwadze, że spóźniający się okres nie zawsze jest oznaką ciąży. Przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego zachęcamy do zapoznania się z artykułem na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Być może przydatne dla Pani okażą się również odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-braku-okresu-poza-ciaza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-testy-ciazowe-o-wyniku-negatywnym-mozna-uznac-za-wiarygodne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.