Czy te testy i usg mogę uznać za wiarygodne?

Uprawiałam seks bez zabezpieczeń 6 tygodni temu. Wykonałam dwa testy ciążowe z krwi - po 10 dniach i po 4 tygodniach - obydwa wyszły negatywne. Wykonałam też liczne testy ciążowe z moczu również negatywne. Po 5 tygodniach od stosunku byłam na USG, które nie wykazało żadnych oznak ciąży. Okres jednak mi się spóźnia i czuję ból. Czy wykonane testy badanie USG są wiarygodne i można wykluczyć ciążę? Dodatkowo czy wykryłoby to ciążę pozamaciczną (samo stwierdzenie ciąży)?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro wszystkie testy ciążowe (zarówno z krwi, jak i z moczu) oraz badanie USG nie wykazało ciąży, to znaczy, że nie doszło do zapłodnienia.

Testy wykonywane po czterech tygodniach od zbliżenia powinny być już wiarygodne. Również lekarz podczas badania USG mógłby zauważyć 5-tygodniową ciążę lub przesłanki, które mogłyby mówić o ciąży pozamacicznej.

Najprawdopodobniej więc nie jest Pani w ciąży, a brak okresu, o którym Pani wspomina ma inną przyczyną. Mogą nią być na przykład zaburzenia hormonalne. Warto przebadać się w tym kierunku. Jeśli okres spóźnia się dopiero kilka dni, to przyczyną może być również odchudzanie, nadmierny wysiłek fizyczny lub zażywane leki.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który porusza dany temat:

https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.