Czy te zaburzenia cyklu są normalne?

Witam, mam 18 lat i nieregularne miesiączki. Mój okres spóźnia się już wg aplikacji 7 dni- 39 dzień cyklu. W listopadzie tamtego roku zdarzyło się, że miałam cykl 45 dniowy ale od tamtego momentu były one 30-35 dniowe. Współżyłam miesiąc temu, jednak wszystko było sprawdzane i w trakcie i po- z prezerwatywą i ze mną było wszystko w porządku. Czy to normalne zaburzenia miesiączkowania?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

kilkudniowe opóźnienia w pojawieniu się miesiączki są dopuszczalne i mogą wynikać ze zmiany diety, intensywnego wysiłku fizycznego, dalekich podróży lub przyjmowanych leków.

Prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać od 24 do 35 dni. Pani cykle mieszczą się więc w normie. Wspomina Pani jednak o tym, że od dłuższego czasu są one nieregularne. Dobrze by było wybrać się do ginekologa i wykonać podstawowe badania. Być może podczas nich lekarz znajdzie przyczynę tych nieregularności w miesiączkowaniu.

Jeśli prezerwatywa podczas stosunku nie została uszkodzona, to ryzyko zajścia w ciążę nie jest duże. Dla pewności może Pani wykonać test ciążowy.

Najczęstsze powody spóźniania się miesiączki opisane zostały w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.