Czy te leki mogą spowodować zatrzymanie miesiączki?

Od tygodnie nie mam miesiączki. Zrobiłam dwa testy ciążowe rano i oba wyszły negatywnie. Biorę od początku sierpnia agomelatyna egis i zastanawiam się czy może spowodować zatrzymanie miesiączki ? Wcześniej brałam inne leki ale były zmienione ze względu na skutki uboczne. Jednocześnie nie miałam wcześniej problemów z cyklem (poza sytuacja z covida. Przez zakażenie miesiączka wtedy spóźniła mi się tydzień ). Zastanawiam się czy leki od psychiatry które biorę od połowy kwietnia mogą spowodować zatrzymanie miesiączki na skutek kilku miesięcznego przyjmowania leków antydepresyjnych ? Psychiatrę mam za miesiąc a lekarza rodzinnego dopiero za tydzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent Agomelatyna Egis nie podaje informacji, które mówiłyby o tym, że lek ten wpływa na cykl miesiączkowy.

Najprawdopodobniej więc Agomelatyna Egis nie powoduje spóźniania miesiączki lub nie został pod tym kątem przebadany. O najczęściej występujących działaniach niepożądanych producent informuje w ulotce dołączonej do opakowania leku. Nie ma tam mowy o zaburzeniach cyklu miesiączkowego.

Proszę pamiętać, że miesiączka może spóźniać się z różnych powodów. Na cykl wpływa stres, zmiana odżywiania, nadmierna aktywność lub dalekie podróże. Ponadto miesiączka może nie pojawiać się z powodu zaburzeń hormonalnych. Proszę poczekać jeszcze kilka dni i jeśli menstruacja nadal nie pojawi się, należy udać się do ginekologa.

Przyczyny spóźniającej się miesiączki zostały wymienione w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.