Czy to mogło mieć wpływ na opóźnienie miesiączki?

Witam, od 3 miesięcy biorę asertin /sertalof (sertalina) na początku w dawce 50 mg, od 3 tyg 75mg. Do tej pory miesiączkę miałam regularną w tym miesiącu spóźnia się już tydzień, nie ma objawów zapowiadających jąpoza dziwnym napięciem w dole brzucha (to chyba nerwy tym spowodowane). Czy leki SSRI które biorę mogły spowodować zatrzymanie miesiączki, rozregulowanie cyklu czy raczej nie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia endokrynologiczne – to jest w obrębie gospodarki hormonalnej – są jednym z częstszych działań niepożądanych występujących przy długotrwałym stosowaniu setraliny. Substancja czynna leku Asertin może więc wpływać na cykl miesiączkowy i powodować zaburzenia menstruacyjne.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty.

Powinna Pani zgłosić to lekarzowi – przede wszystkim psychiatrze, ponieważ prawidłowo prowadzona terapia, w przypadku depresji czy nerwicy, nie powinna odbijać się negatywnie na cyklu miesiączkowym. Wręcz przeciwnie – wielokrotnie obserwuje się pozytywny wpływ leków psychotropowych na cykl miesiączkowy w przypadku pacjentek, u których depresja doprowadziła do zatrzymania miesiączki.

Więcej informacji na temat możliwych przyczyn spóźniania się okresu odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.