Dlaczego odczuwam objawy typowe dla okresu nie mając miesiączki?

Witam Od dłuższego czasu używam aplikacji Flo do monitorowania okresu. Tam również wprowadzam informacje dotyczące upławów, samopoczucia i stosunków. W wielu przypadkach aplikacja mi się zgadzała z dniem miesiączki. Ostatnio okres spóźnił mi się 5 dni. Teraz również się spóźnia. Termin był na 1-2 maja, jednakże mamy 5 maja i okresu dalej nie ma. Przed tą datą jak i po tej dacie do chwili obecnej czuję bóle menstruacyjne. Bolą mnie miejsca w okolicach jajników, podbrzusze, oraz ból w dole pleców też się pojawił jakiś czas temu. Ponadto promieniuje mi ból przez uda, aż po kolana. Typowe moje objawy jak podczas okresu ale niestety brak krwawienia. Co teraz? Czy powinnam się martwić? Zrobić test bądź udać się do lekarza? Czy może poczekać aż się okres pojawi? Pozdrawiam :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kilkudniowe opóźnianie okresu nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Takie opóźnienia zdarzają się zarówno u młodych kobiet, jak i w późniejszym czasie na skutek wielu czynników, takich jak odchudzanie, zmiana diety, intensywne ćwiczenia, częste podróże czy silne sytuacje stresowe.

Proszę się więc nie martwić i cierpliwie poczekać na okres. Wspomina Pani o odczuwaniu bólu menstruacyjnego, więc prawdopodobnie miesiączka pojawi się lada dzień.

Jeśli jednak nie dostanie Pani okresu, a prowadzi Pani aktywne życie seksualne, to w międzyczasie można wykonać test ciążowy – na tym etapie powinien już być wiarygodny. Może Pani również udać się do ginekologa, jeśli okres nie pojawi się w przeciągu najbliższych tygodni.

Najczęstsze przyczyny braku okresu zostały opisane w jednym z naszych artykułów. Jest on dostępny pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.