Dlaczego okres spóźnia mi się już tydzień?

Witam spoznia mi sie okres już tydzień czasu mam wrażenie jak miał by się zaraz zacząć. Bolą mnie jajniki, piersi. strasznie mi sie spuchlo mam ciągle zaczerwieniona twarz nigdy tak nie miałam. Czym to może być spowodowane mam 21 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam,

cykle miesiączkowe nie zawsze są regularne, zwłaszcza u młodych kobiet. Najczęściej nie stanowi to powodu do niepokoju. Przyczyn opóźnienia okresu może być wiele – stres, dieta, odchudzanie, przemęczenie, wysiłek fizyczny, a nawet podróże. To wszystko wpływa na cykl, mogąc powodować przesunięcia. Oczywiście jeśli współżyje Pani, to pod uwagę należy brać również ciążę.

Opisane przez Panią objawy, czyli bóle jajników i piersi zwykle pojawiają się przed miesiączką. Opuchlizna, o której Pani wspomina oraz zaczerwienienie twarzy to skutek nadmiaru wody w organizmie. Odpowiada za to wysoki poziom progesteronu, który następuje właśnie przed miesiączką. Wówczas kobieta może czuć się ociężała i obrzmiała.

Proszę więc cierpliwie poczekać na miesiączkę. Powinna nadejść lada dzień.

Podobne pytania pojawiały się już w serwisie. Oto kilka z nich: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-spoznia-sie-okres, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-okres-sie-spoznia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/okres-sie-spoznia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.