Dlaczego mój okres nie chce się pojawić?

Witam. Mam 24 lata, brałam przez 2 lata tabletki antykoncepcyjne. Odstawiłam je 3 msc temu, miesiączkę miałam narmalnie a w tym miesiącu jej nie mam, robiłam test ciążowy i wychodzi ze nie jestem w ciąży.. Okres spóźnia mi się 2 tygodnie a ja nawet nie odczuwam po ciele że będę go miała. Kompletnie nie wiem o co chodzi..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej miesiączka powinna pojawić się bez żadnych zaburzeń, ale zdarza się, że wskutek zmian hormonalnych w organizmie pojawia się później – nawet po kilku tygodniach. Niewykluczone są też przejściowe zaburzenia hormonalne (nawet przez pierwsze 6 miesięcy), skutkujące zaburzeniami w regularności cyklu menstruacyjnego.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Jeżeli jednak po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miesiączka pojawiła się normalnie i przez 2-3 kolejne cykle nic nie budziło Pani podejrzeń, to raczej nie ma powodu, by wiązać brak miesiączki z antykoncepcją hormonalną, z której zrezygnowała Pani kilka miesięcy temu.

Proszę skonsultować się z ginekologiem – niewykluczone, że okres pojawi się lada dzień, w przeciwnym wypadku jednak warto pomyśleć o badaniu ginekologicznym oraz, jeśli specjalista uzna to za konieczne, o badaniach hormonalnych.

O najczęstszych przyczynach braku miesiączki może Pani przeczytać także w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.