Czy mój organizm potrzebuje czasu?

Witam. Niedawno zaczęłam swoje pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Vines. Jestem teraz przy 3 tabletce placebo i nie dostałam plamienia z odstawienia. Tabletki biorę o stałej godzinie i nie wystąpiły u mnie ani wymioty ani biegunka oraz nie przyjmowałam żadnych innych leków. Zdarzył się tylko jeden raz kiedy partner skończył we mnie. Czy mój organizm potrzebuje czasu, aby gospodarka hormonalna się unormowała i wtedy wystąpi plamienie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowe zażywanie tabletek antykoncepcji hormonalnej niesie ze sobą naprawdę niewielkie ryzyko nieplanowanej ciąży, zatem sądzę, że może być Pani spokojna.

Natomiast krwawienie z odstawienia teoretycznie powinno wystąpić ok. 3.-4. dnia zażywania tabletek placebo, wskutek nagłego spadku hormonów we krwi. Nie jest to jednak regułą – zwłaszcza kilka pierwszych miesięcy zażywania pigułek antykoncepcyjnych jest czasem regulowania gospodarki hormonalnej, zatem możliwe są pewne odstępstwa od normy. Proszę zapoznać się z sugestią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-a-ryzyko-ciazy.

Bardzo prawdopodobne, że lada dzień pojawi się krwawienie, ale niewykluczone również, że w tym cyklu nie wystąpi wcale. Ma to związek z mniejszym przyrostem błony śluzowej macicy wskutek stosowania hormonów, a co za tym idzie – brak dostatecznej ilości materiału do złuszczenia w postaci wydzieliny z pochwy. Więcej o antykoncepcji hormonalnej – jej wadach oraz zaletach – w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety.

Oczywiście, jeśli ciąża jest wykluczona, proszę zażywać pigułki dalej – według przyjętego schematu. Brak krwawienia z odstawienia nie wymaga żadnych modyfikacji w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Być może zainteresuje Panią również odpowiedź na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-a-ryzyko-ciazy-1.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.