Czy ten brak miesiączki może sygnalizować ciążę?

Dzień dobry. 9 grudnia zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, pod koniec ich brania pojawiało się delikatne krwawienie. 30 grudnia rozpoczęłam 7-dniową przerwę i dostałam krwawienia z odstawienia. 8 dnia rozpoczęłam 2 opakowanie. Niestety do tej pory (8 stycznia) nie dostałam miesiączki. Czy mogę obawiać się ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie do końca jasne jest dla mnie, kiedy dostała Pani krwawienia z odstawienia, a kiedy, wbrew oczekiwaniom, nie. Przede wszystkim w trakcie zażywania pigułek nie pojawia się miesiączka w ogóle, a krwawienie z odstawienia jest sztucznie wywołanym krwawieniem, pojawiającym się zawsze w tym samym momencie cyklu.

Więcej informacji na temat zasad działania pigułek antykoncepcyjnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

Jeżeli pod koniec 1. opakowania, czyli ok. 30.12. dostała Pani krwawienia z odstawienia, to jest to prawidłowa reakcja organizmu na spadek hormonów we krwi, wskutek rozpoczęcia zażywania tzw. tabletek placebo w miejsce tabletek hormonalnych. To krwawienie może mieć postać delikatnych plamień, zazwyczaj pojawia się około 3.-4. dnia po rozpoczęciu tzw. przerwy.

Kolejne krwawienie z odstawienia teoretycznie powinno więc pojawić się nie na początku kolejnego opakowania, lecz znów w czasie siedmiodniowej przerwy, podczas której zażywa Pani tabletki placebo.

Niemniej proszę pamiętać, że w ciągu nawet 4 pierwszych miesięcy stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą pojawić się działania niepożądane, budzące niepokój. Mam tu na myśli plamienia śródcykliczne, brak krwawienia z odstawienia czy dolegliwości bólowe (bóle podbrzusza, głowy, mdłości). Jest to naturalne – organizm potrzebuje czasu, by dostosować się do nowej sytuacji. Nie oznacza to, że ochrona antykoncepcyjna jest zmniejszona.

Być może odpowiedzi ekspertów na te pytania Panią uspokoją: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-plamienia-podczas-brania-tabletek-antykoncepcyjnych oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-podczas-zazywania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Proszę zapoznać się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.