W jaki sposób właściwie brać tabletki?

Witam. Właśnie skończyłam brać pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych w swoim życiu, są to tabletki 2 składnikowe 21 7. Po 2 dniach po ostatniej tabletce dostałam krwawienie z odstawienia. Chciałam się zapytać czy kiedy zacznę brać drugie opakowanie to musze znowu zaczekać 7 dni żeby móc uprawiać bezlieczny sex ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zgodnie z regułą kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć po wzięciu ostatniej z 7 tabletek placebo zażywanych podczas przerwy. W tym czasie może, ale nie musi wystąpić krwawienie z odstawienia, które zazwyczaj trwa ok. 3-4 dni. Nie jest to regułą w pierwszych miesiącach zażywania tabletek antykoncepcyjnych, zatem proszę się liczyć z możliwymi odstępstwami od normy.

Niezależnie od tego, czy krwawienie zakończy się, czy nie – po 7 dniach należy rozpocząć kolejny blister pigułek hormonalnych. Być może przydatny będzie ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec.

Co jest bardzo istotne – pełną ochronę ma Pani zagwarantowaną zarówno podczas zażywania tabletek placebo (7 dni), jak i na początku oraz w każdym momencie zażywania pigułek z kolejnego opakowania tabletek antykoncepcyjnych. Oczywiście warunkiem jest regularne zażywanie pigułek – każdego dnia o tej samej porze. Być może przydatny okaże się ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Zatem może Pani bez obaw współżyć – ochrona zostanie zachowana. Więcej o antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.