Czy w tym momencie powinnam pominąć tabletki placebo?

Mam pytanie co do krwawienia z odstawienia przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Stosuję metodę 21 tabletek hormonalnych i 7 placebo. Dopiero niedawno zaczęłam je brać więc nie wiem, w jaki sposób będzie u mnie wyglądało owe krwawienie. Dzisiaj mam wziąć ostatnią tabletkę hormonalną, a od jutra placebo. I tu pojawia się pytanie: za 8 dni jadę na wakacje i wyliczyłam sobie że wtedy krwawienie powinno już ustać, ale czytając forum już nie mam tej pewności bo krwawienie występując w 2-3 dniu i trwając 7 dni zahaczyłoby o wyjazd. Czy w tym momencie powinnam pominąć tabletki placebo, żeby nie musieć się o to martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dopiero zaczęła Pani przyjmować tabletki antykoncepcyjne lub zażywa je Pani krócej niż 4-5 miesięcy, to wskutek nieuregulowanej jeszcze gospodarki hormonalnej faktycznie krwawienie z odstawienia może wystąpić w czasie i formie odbiegającej od normy. Odsyłam do artykułu omawiającego, jak prawidłowo przyjmować pigułki antykoncepcyjne: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Standardowo krwawienie powinno wystąpić ok. 2-3 dni po rozpoczęciu zażywania tabletek placebo i trwać kilka dni. Wbrew temu, co Pani pisze, nie jest to tydzień, a raczej 2-4 dni. Wydzielina zazwyczaj jest mniej skąpa i towarzyszą jej łagodne objawy menstruacyjne, choć nie jest to regułą. Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjentki. Może się także zdarzyć, że krwawienie wystąpi podczas brania pigułek hormonalnych lub w danym cyklu nie wystąpi wcale z uwagi na brak materiału do złuszczenia. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-z-odstawienia-i-niepokojace-dolegliwosci-co-sie-dzieje.

Jeżeli chce mieć Pani pewność co do braku krwawienia, to może Pani pominąć tabletki placebo i rozpocząć nowy blister 21 tabletek antykoncepcyjnych, na co decyduje się wiele kobiet zmagających się z dyskomfortem podczas menstruacji w trakcie wyjazdów czy innych ważnych dla nich okazji. Ciągłe przyjmowanie tabletek z nowego opakowania sprawi, że nie dojdzie do spadku hormonów w organizmie, a co za tym idzie – krwawienie nie nastąpi. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/przerwy-w-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.