Czy mogę ominąć tabletki placebo i przejść do drugiego blistra?

Dzień dobry, od 3 miesięcy stosuje antykoncepcję hormonalną, zażywam Orlifique. Od 25 lipca powinnam brać tabletki placebo jednak wyjeżdżam na wakacje i chciałabym uniknąć krwawienia z odstawienia. Czy mogę ominąć tabletki placebo i przejść do drugiego blistra? Oraz czy wiąże się z tym jakieś ryzyko

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście może Pani rozpocząć kolejny blister tabletek z pominięciem pigułek placebo – jest to częsty manewr, wykorzystywany przez kobiety zwłaszcza przed ważnymi momentami w życiu czy wyjazdami. Być może zechce Pani przeczytać ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/przerwy-w-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Obecnie antykoncepcja hormonalna jest na tyle bezpieczna, że większość lekarzy zgodnie przyznaje, że brak przerw w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Niektórzy sugerują, że nawet długofalowe zażywanie antykoncepcji hormonalnej bez żadnych przerw jest bezpieczne, ponieważ najnowsza generacja pigułek antykoncepcyjnych zawiera na tyle małą ilość hormonów, by nie szkodzić zdrowiu oraz gospodarce hormonalnej.

Jeśli jest Pani zainteresowana problematyką antykoncepcji hormonalnej, to zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.