Czy mam brać tabletki od początku blistra?

Dziewczyny, biorę vibin mini i przez nieuwagę nowy blister zaczęłam od końca czyli od tabletek placebo. Brałam je przez 3 kolejne dni (czyli w sumie 10 tabletek placebo). Co w takim wypadku? Mam normalnie zaczac brać od początku blistra? Jak to wpłynie na mój cykl?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

takie postępowanie z pewnością zaburzyło działanie tabletek antykoncepcyjnych. Bardzo ważne bowiem jest, aby nie wydłużać siedmiodniowej przerwy podczas której stosuje się tabletki placebo, gdyż może to znacząco obniżyć skuteczność tej metody antykoncepcji.

Pierwsza tabletka aktywna powinna zostać przyjęta tuż po siedmiodniowej przerwie. Jeśli tak się nie stało, to wszystkie stosunki odbyte w trakcie tej przerwy należy potraktować jako niezabezpieczone i warto wykonać test ciążowy po 14 dniach od stosunku.

Rozpoczęcie kolejnego opakowania może nastąpić niezwłocznie, jednak przez pierwsze siedem dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Pełna ochrona powróci dopiero ósmego dnia stosowania pigułek pochodzących z nowego opakowania.

Pytania dotyczące wydłużenia siedmiodniowej przerwy między opakowaniami pojawiały się już w naszym projekcie. Oto one wraz z odpowiedziami specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wydluzenie-przerwy-o-jeden-dzien-bedzie-zmniejszalo-skutecznosc-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przedluzenie-przerwy-miedzy-opakowaniami-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.