Czy konieczne jest rozpoczęcie nowego blistra antykoncepcji?

Witam przyjmuje tabletki BELARA antykoncepcyjne właśnie dzisiaj miałam wziąć przedostatnia i jutro ostatnia tabletkę z blistra pozniej zrobić 7 dni przerwy w którym zawsze występuje krwawienie. Niestety nie wiem gdzie zapodział mi sie blister z tymi dwoma ostatnimi tabletkami. Co zrobić teraz? Od dzis rozpaczać przerwe z 9 dniami? Czy zacząć nowy blister?
KOBIETA, 25 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani pominąć dwie ostatnie tabletki antykoncepcyjne z substancją czynną i przyspieszyć tym samym siedmiodniową przerwę. Jednocześnie proszę pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wydłużać przerwy między opakowaniami, ponieważ wiąże się to z obniżeniem skuteczności.

Dzień, w którym pominie Pani przedostatnią tabletkę trzeba potraktować jako pierwszy dzień siedmiodniowej przerwy. Z tego wynika, że nowe opakowanie rozpocznie Pani o dwa dni wcześniej. Druga opcja to połączenie opakowań, czyli rozpoczęcie nowego opakowania bezpośrednio po poprzednim. Oba rozwiązania pozwolą zachować ciągłość antykoncepcji.

Podobne pytania pojawiały się w naszym projekcie pytań do specjalistów. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-aktywnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-ostatnich-tabletek-antykoncepcyjnych-a-mozliwosc-zajscia-w-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-rozowej-tabletki-vibin-mini.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.