Czy mam pełną ochronę antykoncepcji?

Dzień Dobry, Od 11 kwietnia rozpoczęłam przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Atywia (pierwszy raz w życiu) zgodnie z zasadą pierwszego dnia cyklu. Po 21 dniach, 2 maja powinnam zrobić 7 dniowa przerwę na krwawienie z odstawienia. Przerwy tej nie zrobiłam i wzięłam jeszcze 3 tabletki aktywne więc łącznie przyjęłam 24 tabletki aktywne i po tym czasie zrobiłam przerwę, Ile taka przerwa powinna teraz trwać? Mogę ponownie zacząć brać tabletki aktywne po 7 dniach przerwy czy powinnam ją skrócić do 4 dni? Czy ochrona antykoncepcyjna w tym przypadku została zachowana zarówno podczas brania 24 aktywnych tabletek jak i teraz podczas przerwy?
KOBIETA, 26 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przerwa na krwawienie z odstawienia może trwać siedem dni lub krócej. Ważne, aby pod żadnym pozorem jej nie wydłużać. Może Pani ją skrócić do czterech dni, a następnie rozpocząć nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Może Pani również wykonać siedmiodniową przerwę i dopiero wtedy rozpocząć kolejny cykl.

W obecnej sytuacji ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana zarówno podczas przyjmowania tabletek aktywnych, jak i podczas przerwy.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-cyklu-przyjmowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-wydluzyc-branie-tabletek-o-2-dni,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-wydluzenie-cyklu-spowoduje-oslabienie-dzialania-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.