Czy antykoncepcja będzie spełniać swoje zadanie?

Planuje wyjazd w kwietniu i akurat na ten czasy wypada krwawienie z odstawienia, dlatego teraz planuje wydłużyć przerwę w przyjmowaniu tabletek. Czy jeśli teraz wydłużę przerwę w przyjmowaniu tabletek Axia Conti z 4 dni na 7 dni to w pierwszym tygodniu będzie konieczne stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji (prezerwatywy) i czy po tym tygodniu ochrona antykoncepcyjna tabletek zostanie już zachowana?
KOBIETA, 24 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie należy wydłużać przerwy pomiędzy poszczególnymi opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ powoduje to utratę ich skuteczności. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skrócenie czterodniowej przerwy na krwawienie z odstawienia bądź całkowite pominięcie przerwy.

Jeśli wydłuży Pani przerwę podczas przyjmowania tabletek Axia Conti, to trzeba to będzie potraktować jako pominięcie tabletek z pierwszego tygodnia stosowania. Pominięcie jednej tabletki wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni. Stosunki odbyte w tygodniu poprzedzającym trzeba traktować jako niezabezpieczone. Pominięcie więcej niż jednej tabletki wymaga natomiast konsultacji z ginekologiem.

Inne pytania z tej tematyki można znaleźć tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-przy-stosowaniu-atywii,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zniesienie-dzialania-antykoncepcyjnego-preparatu-przez-wydluzenie-przerwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.