Czy mam zastosować dodatkową antykoncepcję?

Dzień dobry, przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Vines. W ostatnim czasie zapomniałam przyjąć ostatniej żółtej tabletki z blistra. O pominięciu zorientowałam się kolejnego dnia gdzie minęło już ponad 12h. Żółtą tabletkę zostawiłam i zaczęłam przyjmowanie tabletek placebo. Przyjęłam wszystkie 4 tabletki placebo. Krwawienie wystąpiło normalnie. Dopiero później przeczytałam, że ponoć powinnam wziąć tylko 3 tabletki placebo. Po skończeniu rozpoczęłam normalnie nowe opakowanie tabletek. Czy w takim przypadku jestem w końcu chroniona przed ciążą czy powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie i do kiedy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w takiej sytuacji nie jest Pani chroniona, ponieważ pierwsza tabletka antykoncepcyjna została przyjęta o jeden dzień za późno.

Powinna Pani przyjąć 3 tabletki placebo, uznając dzień pominięcia ostatniej tabletki jako pierwszy dzień bez hormonów. Wówczas ochrona zostałaby zachowana.

Obecnie powinna Pani stosować się do zaleceń producenta, które mówią, jak postępować w przypadku pominięcia pierwszej tabletki. Mówi on o stosowaniu dodatkowej antykoncepcji przez tydzień i jednocześnie informuje, że jeśli w ciągu siedmiu dni od pominięcia tabletki doszło do zbliżenia, to trzeba wziąć pod uwagę ryzyko zajścia w ciążę. Wówczas należy konsultować się z ginekologiem co do dalszego postępowania.

Podobne pytania znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-przyjmowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wydluzenie-przerwy-w-terapii-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.