Czy w związku z tym stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Jeśli w 23 dniu cyklu pominęłam tabletkę antykoncepcyjną i wzięłam ja w 24 dniu razem z aktualną, to co powinnam zrobić? Stosować dalej tak jak mam, czy skończyć dwie ostatnie żółte, nie zaczynać placebo i zacząć nowe opakowanie? I czy stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zasady postępowania w przypadku pominięcia tabletki antykoncepcyjnej zależą przede wszystkim od rodzaju tabletek, tygodnia cyklu menstruacyjnego oraz tego, ile wynosi opóźnienie.

Jeśli opóźnienie wynosiło mniej niż 12 godzin, to skuteczność jest zachowana. Należy przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko, jak tylko to możliwe, a następnie kontynuować stosowanie pozostałych tabletek o standardowej porze.

Jeśli zaś opóźnienie jest dłuższe niż 12 godzin, to ochrona może ulec zmianie. W przypadku tabletek z trzeciego lub czwartego rzędu należy przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch pigułek jednocześnie (tak jak Pani uczyniła), po czym dokończyć przyjmowanie tabletek aktywnych. Ponadto nie należy przyjmować tabletek placebo i od razu rozpocząć kolejne opakowanie.

Pytania o pominięcie tabletki w 23. dniu cyklu pojawiały się już w naszym serwisie. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-i-odstawienie-leku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-23-tabletki-antykoncepcyjnej-i-rozpoczecie-nowego-blistra.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.