Czy możliwe, że antykoncepcja jest zachowana?

Zażywam tabletki vixpo, w sobotę miałam rozpocząć tabletki placebo. W czwartek zapomniałam wziąć tabletkę, przyjmuje je zwykle o godzinie 19. Zapomnianą tabletkę z czwartku przyjęłam w piątek o godzinie 16, a tabletkę piątkową o godzinie 19, następnie w sobotę rozpoczęłam tabletki placebo, czy schemat brania tabletek został zachowany poprawnie? W ulotce istnieje informacja o tym, że dopuszczalna ilość godzin pominięcia tabletek to 24h, ja przyjęłam tabletkę po 21h , czy to nie za długo? Czy antykoncepcja została zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent tabletek antykoncepcyjnych Vixpo w ulotce dołączonej do opakowania informuje, że jeśli opóźnienie w zażyciu tabletki wynosi mniej niż 24 godziny, to skuteczność tej formy antykoncepcji będzie zachowana.

W dalszej części ulotki pojawia się również informacja o tym, jak postąpić w przypadku pominięcia jednej z tabletek z trzeciego lub czwartego rzędu. W takiej sytuacji trzeba od razu przejść do białych tabletek placebo, czyli rozpocząć przerwę wcześniej lub przyjąć pominiętą tabletkę i kolejne tabletki z blistra, a następnie pominąć tabletki placebo i rozpocząć od razu nowe opakowanie.

Sugerując się tymi informacjami wydaje się nam, że ochrona powinna zostać zachowana z uwagi na to, że zmieściła się Pani w 24 godzinach. Dla pewności przy najbliższych stosunkach proszę dodatkowo się zabezpieczać.

Inne pytania o tabletki Vixpo umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antykoncepcja-mimo-wszystko-zostala-zachowana,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-po-22-godzinowym-opoznieniu-w-przyjeciu-tabletki-vixpo,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-skutecznosc-antykoncepcji-zostala-zachowana.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.