Czy jestem chroniona przed ciążą przy antykoncepcji?

Dzień dobry, przyjmuje tabletki antykoncepcyjne 24 4. Ostatnio zapomniałam przyjąć ostatniej żółtej tabletki w blistrze. Kiedy mi się przypomniało minęło już ponad 12h. Z polecenia pielęgniarki położnej pominęłam żółtą tabletkę i przyjęłam pierwszą placebo. Krwawienie z odstawienia wystąpiło dzień wcześniej. Rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek. Moje pytanie brzmi czy wraz z rozpoczęciem nowego opakowania jestem normalnie chroniona przed ciążą czy potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po pominięciu ostatniej aktywnej tabletki powinna Pani przyjąć trzy tabletki placebo. Jeśli potraktowała Pani dzień pominięcia ostatniej tabletki antykoncepcyjnej z substancją czynną jako pierwszy dzień bez hormonów (dzień przyjęcia tabletki placebo), to ochrona przed ciążą została zachowana.

Takie postępowanie jest prawidłowe, pod warunkiem, że zalecana przez producenta przerwa nie jest dłuższa niż cztery dni. Po czterech dniach bez hormonów powinna Pani rozpocząć nowe opakowanie tabletek, co nie wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli jednak przerwa była dłuższa niż cztery dni, to proszę zerknąć do ulotki danych tabletek – tam jest opisane postępowanie w przypadku pominięcia pierwszej tabletki.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-aktywnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-bialej-tabletki-daylette,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-tabletki-z-opakowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.