Czy powinnam zażyć podwójną dawkę hormonów?

Dzień dobry, Od około roku biorę tabletki antykoncepcyjne Vines. Wczoraj miałam połknąć ostatnią żółtą tabletkę o godzinie 12tej - jednak zapomniałam to zrobić. Dziś miałam planowo rozpocząć 4 zielone tabletki w ramach dni placebo. Pod wpływem emocji zazyłam o 12tej wczorajszą zapomnianą tabletkę czynną. Czy dziś mam zażyć podwojną dawkę hormonów, tj rozpocząć nowe opakowanie? Czy takie postępowanie jest wogole właściwe? Czy ryzyko niechcianej ciąży jest duże?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie ma potrzeby zażywania dzisiaj kolejnej tabletki antykoncepcyjnej z substancją czynną. W obecnej sytuacji może Pani zrobić tylko 3 dni przerwy, a więc przyjąć 3 tabletki placebo. Bezpieczniej będzie skrócić przerwę między opakowaniami aniżeli ją wydłużyć.

Zdaniem naszych ekspertów takie postępowanie nie wpłynie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Na przyszłość proszę pamiętać, że w przypadku pominięcia ostatniej tabletki antykoncepcyjnej, dzień pominięcia można potraktować jako pierwszy dzień przerwy na krwawienie z odstawienia.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami naszych specjalistów umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednodniowe-opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-aktywnej-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-z-blistra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-ostatniej-aktywnej-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.