Czy przyjmując o jedną tabletkę mniej, antykoncepcja zostanie zachowana?

Witam, przyjmuję tabletki Daylette. Jakiś czas temu po zażyciu tabletki nastąpiły wymioty, wzięłam więc tabletkę z zapasowego opakowania. Niestety nie miałam możliwości wykupienia kolejnego "całego" blistra, więc musiałam wrócić do tego zapasowego. Dziś powinnam zażyć ostatnia tabletkę aktywną której nie mam. Czy przyjmując o 1 tabletkę mniej antykoncepcja zostanie zachowana? Zawsze przyjmuję tabletki o stałej porze, nigdy nie pominęłam tabletki.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pominięcie ostatniej tabletki aktywnej nie obniży skuteczności antykoncepcji.

Jeśli przyjmowała Pani pozostałe tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta, to antykoncepcja będzie zachowana. Dzień pominięcia ostatniej tabletki proszę wówczas potraktować jako pierwszy dzień siedmiodniowej przerwy.

Po siedmiu dniach należy rozpocząć nowe opakowanie – będzie to o jeden dzień wcześniej niż dotychczas, ale nie wpłynie to negatywnie na zachowanie antykoncepcji.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym projekcie pytań do lekarzy. Oto one:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-tabletki-antykoncepcyjnej-sylvie-20,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-tabletki-z-opakowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-ostatniej-bialej-tabletki-daylette.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.