Czy ochrona była jednak zachowana?

Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Vibin codziennie około 23, w sobotę zapomnialam wziac jednej tabletki z 3 rzędu i w niedziele ok 23.30 wzielam dwie. Odbyłam jednak w niedziele rano stosunek przerywany(!). Wg ulotki ochrona jest zachowana jednak bardzo się denerwuje tym niedzielnym stosunkiem. W ulotce nie jest to wzięte pod uwagę w przypadku 3 rzędu tabletek tylko pierwszego. Proszę o rozjaśnienie

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opóźnienie w przyjęciu sobotniej tabletki wynosiło ponad 24 godzin. Tak długa przerwa może doprowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji.

W przypadku pominięcia zastosowania jednej tabletki w trzecim tygodniu są do wyboru dwie opcje. Pierwsza to przyjęcie pominiętej tabletki najszybciej jak to możliwe oraz kontynuowanie kolejnych aktywnych tabletek. Następnie pominięcie tabletek placebo i rozpoczęcie kolejnego opakowania bez przerwy.

Druga możliwość mówi o przerwaniu stosowania tabletek żółtych (z substancją aktywną) oraz bezpośrednie przejście do tabletek placebo na siedem dni – przy czym dzień pominięcia należy traktować jako pierwszy dzień tabletek placebo. Ta metoda nie sprawdzi się jednak w Pani przypadku z powodu zażycia tabletki. Proszę więc postępować według wskazówek z pierwszej opcji.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-w-dniu-pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-z-trzeciego-tygodnia-stosowania, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-z-3-tygodnia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominieta-16-tabletka-antykoncepcyjna-w-trzecim-tygodniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.