Pominięcie tabletki z 3 tygodnia

Witam, zacznę od tego, że mam nieregularne miesiączki i aby wywołać krwawienia biorę luteinę. I tak było ostatnio. Wystąpiło krwawienie i tego samego dnia zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne (pierwszy raz) i 18 i 19 dnia współżyłam ze swoim chłopakiem z dodatkowym zabezpieczeniem - prezerwatywą. Tabletki biorę o 21:00 natomiast 19-ego dnia współżyłam około 19:00-20:00 i zapomniałam wziąć tabletkę. Co powinnam zrobić? Rano, po upływie ok. 14,5 godz., przypomniałam sobie o tabletce i natychmiast ją wzięłam. Czy mogę być w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

W przypadku pominięcia tabletki z 3 tygodnia, rozwiązania są 2:
1. nie przyjmować zapomnianej tabletki, co wiąże się z wcześniejszym rozpoczęciem 7-dniowej przerwy (Pani tabletkę przyjęłą, więc to rozwiążanie odpada);
2. jak najszybciej wziąć zapomnianą tabletkę ORAZ rozpocząć nowe opakowanie BEZ robienia przerwy.

Jeśli pacjentka stosuje się do któregoś z ww. schematów, ryzyko ciąży jest takie samo, jak przy prawidłowym przyjmowaniu tabletek.

Co do rozpoczynania opakowania w 7 dniu cyklu, to jest to postępowanie niezarejestrowane, więc wyłącznie pacjentka bierze za nie odpowiedzialność (ani firma farmaceutyczna, ani lekarz przepisujący). Jeśli nie była Pani w ciąży przyjmując pierwszą tabletkę i stosowała dodatkowe zabezpieczenie przez 7 pierwszych dni przyjmowania DTA, to od 2 tygodnia działanie antykoncepcyjne powinno być pełne.