Jak duże jest ryzyko poczęcia po pominięciu tabletki?

Pominęłam przedostatnią tabletkę antykoncepcyjną Axia Forte (czwartek). Przyjęłam ją następnego dnia ok. 16:00 (piątek), tego samego dnia ok. 20:00 przyjęłam ostatnią tabletkę, po czym zrobiłam 7-dniową przerwę i nowe opakowanie zaczęłam jak zwykle. Współżyłam w środę po pominięciu tabletki (6 dni po - w trakcie przerwy). Potem w sobotę (9 dni po pominięciu). Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę? Kiedy może wystąpić owulacja po pominięciu przedostatniej tabletki?
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Według producenta:

"W przypadku pominięcia tabletki w 3. tyg. możliwe są dwa warianty postępowania. Jeżeli przez 7 dni poprzedzających pominięcie tabletki preparat był stosowany prawidłowo można wybrać jedno z poniższych zaleceń bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych metod antykoncepcyjnych, w przeciwnym wypadku należy wybrać zalecenie A i przez 7 dni stosować barierowe metody antykoncepcyjne. A - Pominiętą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, następne tabletki przyjmować o zwykłej porze, aż do czasu zakończenia przyjmowania tabletek z bieżącego opakowania. Następnie należy od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania, nie robiąc 7-dniowej przerwy (krwawienie z odstawienia wystąpi po dokończeniu drugiego opakowania, w trakcie przyjmowania tabletek może wystąpić plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe). B - Można przerwać stosowanie preparatu na 7 dni (wliczając dzień, w którym pominięto przyjęcie tabletki), a następnie zacząć nowe opakowanie. Jeśli po pominięciu tabletki nie wystąpi krwawienie z odstawienia w pierwszej przerwie w przyjmowaniu tabletek, należy wziąć pod uwagę możliwość zajścia w ciążę"

Sytuacja,która Pani opisała jest bardzo ryzykowana,ponieważ nie zostało zastosowane zalecenie A i B.

Trudno określić kiedy mogłoby dojść do owulacji po pominięciu leku.

Proszę wykonać test ciążowy z krwi.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku pominięcia przedostatniej tabletki antykoncepcyjnej, istnieją dwa rozwiązania, które pozwolą na zachowanie pełnej ochrony:

- Można zakończyć w danym momencie stosowanie pigułek i przejść od razu do 7-dniowej przerwy,

- Należy przyjąć jak najszybciej zapomnianą tabletkę i w danym cyklu nie odstawiać hormonów, a zamiast przerwy rozpocząć następnego dnia kolejny blister.

Jeżeli Pani przyjęła zapomnianą pigułkę, a następnie odstawiła je - istnieje ryzyko, że poziom hormonów został zachwiany i może dojść do zapłodnienia, jeżeli stosunki odbywały się w kolejnych dniach bez dodatkowego zabezpieczenia.

Co do momentu wystąpienia owulacji po pominięciu tabletki, każde ciało reaguje inaczej, ale zazwyczaj owulacja może nastąpić w ciągu kilku dni po opisanej sytuacji.

Pod poniższymi linkami znajdzie Pani więcej informacji na temat antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.