Jak dalej postępować po pominięciu tabletki Novynette?

Zapomniałam zażyć 19 tabletkę antykoncepcyjną Novynette. Zorientowałam się dzień później i ją zażyłam plus dodatkowo tabletkę Escapelle. Czy skuteczność antykoncepcji jest zachowana, jak mam postępować dalej. Robić 7 dniowa przerwę, czy konieczna jest dodatkowa antykoncepcja ?
KOBIETA, 25 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry

Według zaleceń producenta leku jeśli pominęła Pani przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej w trzecim tygodniu przyjmowania leku,należy wybrać jedną z dwóch opcji:

1. przyjąć ostatnia pominięta tabletkę tak szybko, jak to możliwe, nawet jesli oznacza to przyjęcie 2. tabletek jednocześnie.

Potem należy kontynuować przyjmowanie tabletek o zwyklei porze dnia. Kolejne opakowanie powinna Pani rozpocząć bezposrednie po przyjęciu ostatniej tabletki z aktualnego opakowania, czyli bez przerwy w przyjmowaniu tabletek miedzy kolejnymi opakowaniami. Krwawienie z odstawienia prawdopodobnie nie wystapi, aż do

zakonczenia przyjmowania kolejnego opakowania, jednak moze wystapić plamienie lub krwawienie sródcykliczne w okresie przyjmowania tabletek

2. Przestać przyjmować tabletki z dotychczas stosowanego opakowania. W tym przypadku przez okres do 7 dni powinna Pani zrobić przerwe w przyjmowaniu tabletek, włączając w to dni, kiedy zapomniala Pani przyjać tabletki, a po tym czasie kontynuowaé przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania.

W przypadku, kiedy nie wystąpiło krwawienie z odstawienia w czasie pierwszej przerwy w przyjmowaniu tabletek, nalezy rozważyć możliwość zajścia w ciążę.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska