Jak przyjmować dalej antykoncepcję po pominięciu jednej tabletki?

Spóźniłam się z przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej (belara) około 12h, jest to 14. tabletka w blistrze i jutrzejsza zaczyna tydzień trzeci. Czy zgodnie z ulotka mam dalej przyjmować tabletki standardowo jak w drugim tygodniu czy tak jak w przypadku trzeciego tygodnia nie robić 7-dniowej przerwy między opakowaniami?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli spóźniła się Pani z przyjęciem tabletki mniej niż 12 godzin, to nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji i można kontynuować przyjmowanie tabletek tak jak do tej pory.

Jeśli natomiast minęło więcej niż 12 godzin, to oprócz zażycia zaległej tabletki należy stosować dodatkowe zabezpieczenie (na przykład prezerwatywę) przez kolejnych siedem dni. Następnie proszę pominąć siedmiodniową przerwę i przejść od razu do kolejnego opakowania tabletek Belara.

Krwawienie z odstawienia pojawi się najprawdopodobniej po zakończeniu tego drugiego opakowania, jednakże podczas tego cyklu mogą pojawić się plamienia śródcykliczne.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-14-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-z-drugiego-tygodnia-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-13-tabletki-antykoncepcyjnej-a-prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.