Jak powinnam dalej stosować antykoncepcję w tabletkach?

Witam. Stosuje dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (Novynette). Wczoraj zauważyłam, że pominęłam w ostatnich dniach którąś tabletkę z 3. tygodnia (niestety nie wiem w którym dniu ją pominęłam) i gdy tylko się zorientowałam zażyłam dzisiaj dwie (17 i 18 z kolei) o porze, w której zazwyczaj przyjmuję lek. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie współżyłam, więc nie mam ryzyka zajścia w ciążę. Czy w takim wypadku muszę zacząć kolejne opakowanie tabletek od razu po skończeniu tego (bez siedmiodniowej przerwy) czy mogę poczekać i zacząć kolejne opakowanie dopiero tydzień po zakończeniu obecnego?
KOBIETA, 25 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent tabletek antykoncepcyjnych Novynette w ulotce dołączonej do opakowania informuje, że w przypadku pominięcia pigułki z trzeciego tygodnia należy zażyć zaległą tabletkę tak szybko, jak to możliwe (co też Pani uczyniła).

Następnie trzeba pominąć siedmiodniową przerwę i od razu przejść do kolejnego opakowania nowych tabletek. Takie postępowanie pozwoli zachować skuteczność antykoncepcji i jest zalecane przez producenta. Lepiej więc zrezygnować z przerwy między opakowaniami.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-dwoch-tabletek-antykoncepcyjnych-z-trzeciego-tygodnia-stosowania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ponowne-pominiecie-tabletki-w-3-tygodniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-jednej-tabletki-antykoncepcyjnej-w-3-tygodniu-stosowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.