Co takiego mam teraz zrobić z tymi tabletkami?

Dzień dobry, zapomniałam tabletki vibin mini w trzecim tygodniu (tabletka 19). Przypomniałam sobie dopiero gdy chciałam wziąć tabletkę 20. Przyjęłam zatem dwie na raz (19 i 20), kolejnego dnia przyjęłam 21. Niestety zorientowałam się, że nie mam nowego opakowania więc nie mogłam rozpocząć go bez przerwy. Receptę zdobyłam dopiero po dwóch dniach. Moja przerwa od ostatniej tabletki (nr 21) trwała 3 dni,na od zapomnianej tabletki 5 dni. Generalnie przerwa nie trwała dłużej niż 7dni od zapomnianej ale czy mogę tak to liczyć jeżeli nie zrobiłam od razu przerwy tylko wzięłam tabletki do końca opakowania ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej w trzecim tygodniu wymagało zastosowania jednej z dwóch możliwości przedstawionych przez producenta Vibin Mini.

Pierwsza z nich mówi o przyjęciu zaległej tabletki tak szybko jak to możliwe, przyjęciu pozostałych tabletek czynnych, a następnie rozpoczęciu nowego opakowania bez robienia siedmiodniowej przerwy – czyli tak jak Pani chciała uczynić.

Druga metoda mówi o natychmiastowym przerwaniu przyjmowania tabletek czynnych oraz zrobieniu siedmiodniowej przerwy, przy czym pierwszy dniem przerwy powinien być dzień, w którym pominięto tabletkę.

Niestety nie zastosowała się Pani do tych zaleceń, dlatego skuteczność antykoncepcji mogła zostać zaburzona. W tej sytuacji należy liczyć się z ryzykiem zajścia w ciążę.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-trzecim-tygodniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-w-trzecim-tygodniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-trzeciej-tabletki-antykoncepcyjnej-w-trzecim-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.