Czy kontynuować branie tabletek tak jak dotychczas?

Witam, Dzisiaj zauważyłam, że nie wzięłam jednej tabletki antykoncepcyjnej z poprzedniego opakowania (tabletki Vibin Mini). Była to tabletka z tygodnia 3, powinnam wziąć ją w sobotę natomiast pomyliłam tabletkę różowa z białą. Resztę tabletek do wtorku wzięłam regularnie natomiast tej jednej tabletki nie wzięłam wogóle. Krawienie wystąpiło regularnie i dzisiaj zaczęłam nowe opakowanie tabletek. Chciałam się zapytać czy powinnam zrobić przerwę i zacząć brać nowe opakowanie od pierwszego dnia okresu czy kontynuować branie tak jak dotychczas?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

całkowite pominięcie tabletki antykoncepcyjnej wiąże się z tym, że skuteczność antykoncepcji została zaburzona.

W takim przypadku najlepiej niezwłocznie sięgnąć do ulotki dołączonej do tabletek, w której producent wyraźnie informuje o sposobach postępowania w różnych sytuacjach. Znajdujemy tam informację, iż w przypadku pominięcia zastosowania jednej tabletki w trzecim tygodniu, kobieta ma do wyboru dwie opcje.

Według pierwszej powinna przyjąć zapomnianą tabletkę tak szybko jak to możliwe, a kolejne pigułki przyjmować o dotychczasowej porze. Tabletki placebo należy natomiast wyrzucić, a następnie rozpocząć kolejne opakowanie bez robienia przerwy.

Druga możliwość mówi o zaprzestaniu przyjmowania tabletek czynnych i rozpoczęciu siedmiodniowej przerwy związanej z przyjmowaniem tabletek placebo, przy czym dzień, w którym tabletka została pominięta to pierwszy dzień przerwy. Te dwa zalecenia zapewniają ochronę przed ciążą. W innym przypadku ta ochrona zostaje zaburzona i najlepiej skonsultować się z ginekologiem odnośnie dalszego postępowania.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-trzecim-tygodniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-w-trzecim-tygodniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-w-trzecim-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.