Czy mam kontynuować branie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, biorę tabletki od pół roku, jestem po 7 dniowej przerwie w tabletkach wczr wzięłam pierwsza z nowego opakowania, zastosowaliśmy dodatkowe zabezpieczenie, ale prezerwatywa pękła..czy jest duże ryzyko zajścia w ciążę? Czy mam kontynuować opakowanie czy przerwać z racji podejrzewania że jestem w ciąży? Z góry dziękuję pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli przyjmowała Pani wszystkie tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta, to ochrona przed ciążą powinna być zachowana. Nie ma więc potrzeby przerywać doustnej antykoncepcji hormonalnej ani stosować dodatkowych zabezpieczeń w postaci prezerwatywy.

Dodatkowa antykoncepcja wymagana jest, jeśli doszło do opóźnienia w przyjęciu tabletki, pominięcia jej bądź na skutek sytuacji, które mogły zaburzyć działanie tabletek.

Przyjęcie pierwszej tabletki antykoncepcyjnej z nowego opakowania tuż po 7-dniowej przerwie jest postępowaniem prawidłowym. Wówczas ochrona przed ciążą następuje natychmiastowo i tak też najprawdopodobniej było w Pani przypadku.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do skuteczności przyjmowanych tabletek, to proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-brac-tabletki-po-7-dniowej-przerwie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-czasie-7-dniowej-przerwy-pomiedzy-opakowaniami-tabletek-antykoncepcyjnych-jestem-zabezpieczona, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ochrona-w-7-dniowej-przerwie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.