Czy moja ochrona została zachowana?

Dzień dobry, zmianiałam tabletek antykoncepcyjnych z atywia na liberelle. Kończac ostatni blistry atywia wykonałam 7 dniowa przerwę i po zakończeniu 7 dniowej przerwy rozpoczęłam przyjmowanie nowych tabletek. Czy ochrona a tyko cep to a została zachowana? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podczas zmiany tabletek antykoncepcyjnych na inne postąpiła Pani prawidłowo, więc ochrona przed ciążą została zachowana.

Opakowanie nowych tabletek antykoncepcyjnych powinno potraktować się jako kolejne opakowanie stale przyjmowanych środków doustnej antykoncepcji hormonalnej. W związku z tym po tabletkach placebo przyjmujemy pierwszą tabletkę antykoncepcyjną z nowego opakowania. Wówczas ochrona następuje natychmiastowo, a zmiana preparatu nie ma wpływu na zmianę skuteczności.

Dopuszczalna jest również opcja pominięcia 7-dniowej przerwy, lecz może ona wiązać się z wystąpieniem plamień.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-antykoncepcyjnych-na-inne-zrobic-7-dniowa-przerwe, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-antykoncepcyjnych-kiedy-przyjac-tabletke-z-nowego-opakowania, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-na-inne-o-tym-samym-skladzie-czy-jestem-zabezpieczona.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.