Czy moja ochrona mogła zostać naruszona?

Witam. Stosuje od około roku tabletki antykoncepcyjne Atywia 21 7. Moje pytanie brzmi: zawsze brałam tabletki rano o stałej porze, wczoraj zaczęłam brać nowe opakowanie (pierwsza tabletkę z blistra) po 7 dniowej przerwie lecz o innej porze niz zawsze (tabletki biore około 7 rano a wzięłam tabletkę około godziny 18 pod wieczór. Dodam że doszło do stosunku tego samego dnia około godziny po zażyciu tabeltki. Czy moja ochrona mogła zostac naruszona przez to że wzięłam pierwsza tabletkę o innej porze niz zawsze?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

opóźnienia w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych mniejsze niż 12 godzin nie powinny znacząco wpływać na obniżenie skuteczności antykoncepcji.

W Pani przypadku opóźnienie wynosiło 11 godzin, więc zmieściła się Pani w tych ramach czasowych. W związku z tym ochrona antykoncepcyjna powinna zostać zachowana.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania zadawane w projekcie znajdują się pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziewieciogodzinne-opoznienie-w-przyjeciu-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-kontracept, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/poltoragodzinne-opoznienie-w-przyjeciu-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.