Czy mogłam zajść w ciążę gdy pominęłam 1 tabletkę?

Cześć. Jestem w trakcie przyjmowania leku Novynette, 3 tydzień cyklu. Zażywam lek regularnie o 21. W piątek zapomniałam przyjąć leku, wzięłam go o 8:30 w sobotę. Następną tabletkę (tą, którą powinnam wziąć w sobotę) wzięłam w niedzielę o 8:30. Współżyłam w sobotę bez zabezpieczenia, jaka jest szansa na ciążę? Co z pominiętą pigułką?
KOBIETA, 20 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent tabletek antykoncepcyjnych Novynette informuje w ulotce, że przyjęcie pigułki opóźnione o mniej niż 12 godzin nie zmniejszy działania antykoncepcji. W Pani przypadku opóźnienie wynosiło 11,5 godziny, więc teoretycznie zmieściła się Pani w tym czasie.

Jednak producent zaznacza, aby kolejne tabletki przyjmować o dotychczasowej porze, co oznaczałoby, że po opóźnionym zażyciu pigułki powinna Pani przyjąć kolejną w sobotę o godzinie 21. Pani przyjęła ją dopiero w niedzielę, więc istnieje niewielkie ryzyko ciąży. Ponadto nasi eksperci zalecają, aby po takim opóźnieniu stosować dodatkowe zabezpieczenie przez tydzień. Proszę więc wykonać test ciążowy po upływie 14 dni.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/10-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/13-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-14-tabletki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/12-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-naraya.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.