Czy opóźnienie nie zaszkodzi ochronie antykoncepcyjnej?

Dzień dobry, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne belara. W dniu wczorajszym zapomniałam o przyjęciu tabletki o stałej porze (19:00), przyjęłam ja o godzinie 6:10 dnia następnego. Jest to 3 tydzień przyjmowania tabletek. Po skończonym opakowaniu będę robić przerwę,ponieważ jest to drugie opakowanie pod rząd,które przyjmuję. Czy jest się czego obawiać? Czy ta 11h przerwa wpłynie na skuteczność leku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w ulotce dołączonej do opakowania tabletek Belara znaleźć można informacje mówiące o tym, że opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej wynoszące mniej niż 12 godzin nie wpłynie na działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

W przypadku, gdy pacjentka zapomni przyjąć tabletkę o standardowej porze powinna przyjąć ją niezwłocznie w ciągu 12 godzin. W takiej sytuacji nie ma potrzeby stosowania dodatkowej formy antykoncepcji i można kontynuować stosowanie tabletek jak jak do tej pory.

Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że nie ma Pani powodów do obaw, choć dla bezpieczeństwa można stosować prezerwatywę przez kolejnych siedem dni.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/10-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/13-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-14-tabletki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/7-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-vibin-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.