Czy konieczne jest przyjęcie tabletki po w tej sytuacji?

Dzień dobry, moja dziewczyna zapomniała przyjąć tabletkę antykoncepcyjną wczoraj (tj. 03.05.23) o swojej stałej porze czyli o godz. 23, chwilę przed planowanym przyjęciem pigułki nastąpił stosunek seksualny z wytryskiem w pochwie. Dziewczyna zorientowała się rano i przyjęła zapomnianą tabletkę o godzinie 7.10 w dniu 04.05.23. Do końca opakowania zostały jej 2 tabletki tj. 04.05 i 05.05 o 23.00. Co należy zrobić w tej sytuacji? Czy powinno rozważyć się pigułkę PO, czy można być spokojnym jeśli dziewczyna weźmie kolejne opakowanie bez przerw na krwawienie? Są to tabletki dwuskładnikowe.
KOBIETA, 28 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę sprawdzić w ulotce dołączonej do przyjmowanych przez dziewczynę tabletek antykoncepcyjnych informacje na temat dopuszczalnej tolerancji. Jeśli wynosi ona 12 godzin, to najprawdopodobniej nie mają Państwo powodów do obaw i nie ma potrzeby stosować antykoncepcję awaryjną.

W takiej sytuacji można rozpocząć kolejne opakowanie bez przerwy na krwawienie z odstawienia lub przyjmować tabletki zgodnie ze schematem. Wszystko powinno być opisane w ulotce dołączonej przez producenta danych tabletek antykoncepcyjnych.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dziewiec-godzin-opoznienia-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opoznione-przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-moze-rozregulowac-okres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/10-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.