Czy moja antykoncepcja działa w tej sytuacji?

Dzień dobry, zaczęłam właśnie drugi blister opakowania tabletek Vines. Rzecz w tym, że zwykle biorę je wieczorem (okolice 22). Tym razem tabletkę wzięłam koło 23. Ponad godzinę później odbyłam stosunek z partnerem. Czy działanie tabletki, mimo tego że dzień dobiegał końca, zostaje zachowane? Czy jednak powinniśmy byli używać dodatkowej antykoncepcji, tak samo przez następne 7 dni? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 22 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Producenci tabletek antykoncepcyjnych dopuszczają opóźnienia w przyjmowaniu pigułek. W przypadku tabletek Vines tolerancja wynosi aż 12 godzin. Jeśli więc opóźnienie w przyjęciu tabletki jest mniejsze niż 12 godzin, to nie ma powodów do obaw.

Skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej jest zachowana, więc nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia ani podczas stosunku, ani przez kolejny tydzień – warto zapamiętać to na przyszłość.

Podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-10-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-i-stosunek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/7-godzinowe-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-vibin-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.