Czy opóźnienia w przyjmowaniu antykoncepcji mają wpływ na jej skuteczność?

Witam, przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Vines od 5 miesięcy poprzednio tabletkę przyjmowałam o 21 a od nowego 5 opakowania przyjmuje od 14. Niestety jest to zła godizna i zdarza mi się spóźnić tabletkę o 2 godziny praktycznie codiznnie czy ma to duży wpływ na skuteczność ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dwugodzinne opóźnienia w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie powinny mieć znaczenia jeśli chodzi o zachowanie skuteczności tej formy antykoncepcji. Sam producent tabletek w ulotce dołączonej do opakowania informuje, że opóźnienia mniejsze niż 12 godzin nie zmniejszą ochrony antykoncepcyjnej.

Dobrze by jednak było, aby opóźnienia te nie występowały zbyt często. Skoro 14 godzina jest dla Pani nieodpowiednia, to proszę zmienić ją na bardziej dogodną – tak, aby nie dopuszczać do codziennych opóźnień.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami, przy których pojawiły się już odpowiedzi ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kilkugodzinne-opoznienie-w-przyjeciu-antykoncepcji-wplywa-na-jej-skutecznosc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/godzinne-opoznienia-w-przyjmowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-godzina-zazycia-wplywa-na-dzialanie-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.