Zmiana tabletek antykoncepcyjnych - kiedy przyjąć tabletkę z nowego opakowania?

mam 19 lat . zaczełam brać pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. postanowilam zmienic te tabletki. Lekarz przepisal mi 24+4. chcialabym sie dowiedziec jak mam je zaczac brac? wziasc do konca tabletki pierwsze i zaczac odrazu nowe opakowanie nowych? mam watpliwosci poniewaz w ulotce jest napisane tak: Można rozpocząć przyjmowanie Y*** nastepnego dnia po przyjeciu ostatniej tabletki zawierajacej substancje czynna z poprzedniego opakowania,ale nie pozniej niz nastepnego dnia po zakończeniu okresu bez tabletek poprzedniego preparatu antykoncepcyjnego (lub po ostatniej tabletce poprzedniego preparatu antykoncepcyjnego nie zawierającej substancji czynnych). czyli moge wziasc tabletki stare do konca wszystkie nawet te nie zawierajace substancji czynnych? czy nie brac dwoch ostatnich placebo nie zawierajacych substancji czynnych? nie bd mialo to zadnego wplywu na tabletki Y**? czy tabletki z nowego opakowania trzeba zaczac brac jak jest jeszcze miesiaczka? czy to nie ma znaczenia? bo nie rozumiem tej ulotki w ogole. i jak zacznę nowe opakowanie Y*** antykoncepcja jest zachowana od razu?

Witam serdecznie,

Aby ochrona antykoncepcyjna była zachowana:

  • można przerwać stosowanie poprzednich tabletek w dowolnym momencie i zacząć następnego dnia nowe opakowanie zgodnie z zaleceniem;
  • można wziąć stare opakowanie do końca, a następnie rozpocząć stosowanie nowego. Jeżeli stosuje się tabletki zawierające jedną dawkę hormonu i potem następuje przerwa w stosowaniu tabletek, w trakcie którego jest krwawienie miesięczne, nowy lek rozpoczyna się w dniu kiedy powinno się rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania leku starego. To samo dotyczy tabletek, które bierze się ciągle (nie ma znaczenia, że 4 są nieaktywne).

Pozdrawiam.