Zmiana tabletek antykoncepcyjnych - czy skuteczność jest zachowana?

Witam, przez osiem miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne Yaz w schemacie 24+4. Po zakończeniu ostatniego opakowania (po ostatniej tabletce placebo) rozpoczęłam branie tabletek Hamonet w systemie 21+7. Drugiego dnia współżyliśmy z mężem, a teraz boję się, że mogłam zajść w ciążę. Czy nowe tabletki są skuteczne od samego początku? Na ulotce napisane jest, że przy przejściu z innych tabletek antykoncepcyjnych na Harmonet nie robić tej przerwy na tabletki placebo, tylko o razu zacząć nowe opakowanie, lub najpóźniej po 7-dniowej przerwie. Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę w takiej sytuacji? Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zasady przy zmianie tabletek są następujące.

W przypadku, gdy zmieniamy tabletki dwuskładnikowe na inne preparaty również dwuskładnikowe to wtedy powinno przyjąć się pierwszą tabletkę z nowego opakowania w pierwszym dniu po zakończeniu starego, jeśli poprzedni preaparat zwierał więcej estrogenów niż ten, który będzie stosowany obecnie.

Jeżeli poziom estrogenów jest taki sam, to wtedy można rozpocząć przyjmowanie nowego preparatu po 7 dniowej przerwie.

Jeżeli zmieniamy tabletki jednoskładnikowe, czyli takie zawierające tylko progestagen na dwuskładnikowe, wtedy pierwszą tabletkę nowego opakowania przyjmujemy bez zastosowania 7 dniowej przerwy.

W Pani przypadku mogła zostać zachowana przerwa i po rozpoczęciu nowego opakowania antykoncepcja powinna być już w pełni skuteczna.

Jeżeli jednak niepokoi się Pani to warto wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam!