Czy mam stosować dodatkowe zabezpieczenie w tej sytuacji?

Witam Zakończyłam opakowanie dwuskładnikowych - antykoncepcyjnych tabletek, (przerwa 7 dniowa obecnie). Moje pytanie :kiedy mam przyjąć pierwsza tabletkę jednoskładnikową antykoncepcyjną? (zmiana z dwu na jednoskładnikowe tabletki) i czy muszę dodatkową antykoncepcję stosować przy zmianie tabletek? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zgodnie z zaleceniami producenta należy po zakończeniu opakowania przyjąć tabletki placebo albo zrobić 7-dniową przerwę. Po wystąpieniu krwawienia z odstawienia, po zakończeniu przerwy w kolejnym dniu, trzeba rozpocząć przyjmowanie nowego preparatu. W tej sytuacji można dla pełnego bezpieczeństwa zastosować przez pierwszy tydzień dodatkową ochronę w postaci np. prezerwatywy. W ulotce producenta może być zawarta taka rekomendacja, ale nie musi. Chodzi tu o to, żeby organizm miał czas na przestawienie się na inny składnik. Po tym czasie można będzie już współżyć bez zabezpieczenia. Jeśli jednak będzie miała Pani więcej wątpliwości, to zachęcamy do kontaktu z ginekologiem, który zalecił zmianę preparatu. Możliwe, że są jeszcze inne opcje postępowania przy zmianie leku. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.