Czy powinnam rozpocząć nowe opakowanie antykoncepcji?

Witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne Vines. Po zakończeniu 24 tabletek ominęłam tabletki placebo i zaczęłam od razu nowe opakowanie (z powodu wakacji), z którego przyjęłam 3 tabletki (zamiast 24 tabletek przyjęłam 27). Następnie wróciłam do starego opakowania z 4 tabletkami placebo, wybrałam z nich już 3. Czy powinnam dostać krwawienie z odstawienia czy powinnam już 0wrócić do nowo otwartego opakowania?
KOBIETA, 28 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opakowania antykoncepcji hormonalnej można łączyć, ale najlepiej jest to robić całościowo. Znaczy to, że kiedy miała Pani zamiar rozpocząć przyjmowanie tabletek z drugiego opakowania bez robienia przerwy na krwawienie z odstawienia, to trzeba było wziąć wszystkie i wówczas przyjąć placebo. Wtedy miałaby Pani jasną sytuację co do rozpoczęcia kolejnego opakowania antykoncepcji, a krwawienie z odstawienia prawdopodobnie wystąpiłoby o czasie. Pani jednak przyjęła 24 tabletki aktywne z jednego opakowania i 3 tabletki z kolejnego, po czym rozpoczęła stosowanie placebo. Obecnie wzięła Pani już 3, a krwawienie z odstawienia nie występuje. Możliwe, że pojawi się ono w kolejnych dniach, ale co do tego nie można mieć pewności.

Poprzez przesunięcie tych kilku tabletek mogło dojść do zaburzenia równowagi, która wytworzyła się podczas dotychczas stosowanego schematu. Z tego też względu, jeśli krwawienie się nie pojawi, trzeba wykonać test ciążowy. W przypadku gdy będzie ujemny, należy raczej rozpocząć nowe opakowanie od początku i dalej stosować lek już zgodnie z zaleceniem producenta. W sytuacji, gdy plamienia nie będzie, to może okazać się, że konieczna będzie wizyta u ginekologa. Gdy lekarz nie potwierdzi ciąży to możliwe, że zaleci dalsze stosowanie tabletek w standardowym schemacie. Nie można też wykluczyć, że konieczna będzie przerwa do czasu ustabilizowania się cyklu albo zmiana preparatu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/vines-sklad-dzialanie-stosowanie-i-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.