Czy powinnam dokończyć to trzecie opakowanie?

Witam. Od 2 lat przyjmuje tabletki Mercilon. Z powodu urlopu przyjęłam 2 opakowania bez przerwy, a następnie zaczęłam 3 równie bez przerwy. Aktualnie jestem w trackie przyjmowania 13 tabletki z tego trzciego opakowania i kilka dni temu zauważyłam, że pojawiło się krwawienie (nie mocne). Czy powinnam dokończyć to trzecie opakowanie i dopiero zrobić 7 dniową przerwę, czy też mogłabym już teraz odstawić tabletki i zrobić 7 dniową przerwę - ale czy wówczas ochrona będzie zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy rozpoczęła Pani przyjmować kolejne opakowanie tabletek, powinna je Pani dokończyć. W momencie, gdy odstawi Pani zaczęte tabletki, ochrona przed zajściem w ciążę nie będzie zachowana, dlatego należy je dokończyć i dopiero zrobić 7-dniową przerwę. Przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych w trakcie rozpoczętego opakowania może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, rozregulowanie układu hormonalnego, dlatego nie zaleca się nagłego odstawiania antykoncepcji hormonalnej. Zauważone przez Panią krwawienie może mieć różne podłoże i niekoniecznie być związane z antykoncepcją, dlatego najlepiej skontaktować się z Pani lekarzem ginekologiem, w celu wykluczenia występowania stanów chorobowych - np. nadżerek, które objawiają się m.in. krwawieniem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-wlasciwosci-ma-antykoncepcja-hormonalna

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.