Czy mam rozpocząć nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, Od 2 lat stosuje antykoncepcję Vines (24 4). Po przyjęciu 23 tabletki z blistra po Ok.3h oddałam dwa luźne, dosyć spore stolce. Kolejnego dnia przyjęłam 24 tabletkę o normalnej porze, a 25 dnia przyjęłam tabletkę placebo. Dziś jest 26 dzień, martwię się czy biegunka spowoduje obniżenie antykoncepcji. Czy mogę pominąć kolejne 3 tabletki placebo i zacząć nowe opakowanie? Czy ochrona będzie obniżona?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skuteczność antykoncepcji jest zależna od kilku czynników. Należą do nich: regularność przyjmowania, biegunki/wymioty, stosowanie innych leków (w szczególności antybiotyków czy antydepresantów). W sytuacji, gdy po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej doszło do pojawienia się luźnych stolców czy biegunki konieczne jest wdrożenie działań awaryjnych. Algorytm postępowania w przypadku pominięcia tabletki czy biegunki jest opisany szczegółowo w ulotce producenta. W Pani przypadku luźny stolec wystąpił w ostatnim tygodniu przyjmowania antykoncepcji. Nie pisze Pani niestety, czy w ostatnich dniach miały miejsce stosunki seksualne. W każdym razie najlepiej byłoby przyjąć tabletkę z tym samym numerem z opakowania zapasowego. Wówczas antykoncepcja zostałaby zachowana. Może Pani także rozpocząć nowe opakowanie z pominięciem tabletek placebo. Niemniej jednak należy zwrócić w tej sytuacji uwagę na plamienia czy krwawienie, które mimo wszystko może się pojawić. Ponadto jeśli pojawią się nudności, wymioty, tkliwość piersi, to należałoby także wykonać test ciążowy. Jeśli okaże się pozytywny to konieczne będzie przerwanie stosowania antykoncepcji i diagnostyka odpowiednia dla pierwszych tygodni ciąży.

Jeśli Pani wątpliwości są bardzo duże to zachęcamy do kontaktu z lekarzem ginekologiem, który dokładnie wytłumaczy jak dalej postępować. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://leki.abczdrowie.pl/p/vines-vendiol-gedeon-richter-plc

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.